Vaša pokožka a stres
O tom, že trvalý stres zaťažuje srdce a spôsobuje zlé trávenie, vieme už dávno. No vedeli ste, že „ide až pod kožu“ – a to tým viac, čím je koža citlivejšia? Koža a psychika sú totiž veľmi úzko spojené. Americkí vedci zistili, že pokožka je počas stresu náchylnejšia na zápaly.
O tom, že trvalý stres zaťažuje srdce a spôsobuje zlé trávenie, vieme už dávno. No vedeli ste, že „ide až pod kožu“ – a to tým viac, čím je koža citlivejšia? Koža a psychika sú totiž veľmi úzko spojené. Americkí vedci zistili, že pokožka je počas stresu náchylnejšia na zápaly. Zapríčiňujú to na jednej strane nervové vlákna, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej časti kože (a hrajú rolu okrem iného pri neurodermatitíde), na strane druhej antibakteriálnu ochrannú vrstvu pokožky narúšajú hnev a napätie – ľahšie vznikajú vyrážky a zápaly. Kožné problémy sa môžu vyskytnúť u každého z nás. Suchá koža, ktorej regulovanie mastnoty a vlhkosti je narušené, je obzvlášť citlivá. Pri tejto dispozícii to znamená, že sa musíte naučiť zvládať stres.
Rozpoznajte spúšťače
Zistite si, čo u vás spúšťa stres, v akých situáciách robí koža problémy, alebo sa u vás objaví neurodermatitída. Kedy sa cítite obzvlášť pod tlakom – pri vonkajších faktoroch (napr. viac práce, problémy v rodine, chýbajúci voľný čas) alebo pri vnútorných faktoroch (strach, starosti, rôzne bolesti).
Odbúravajte napätie
Keď budete stres ignorovať, alebo sa ho pokúsite odbúrať pomocou rôznych nezdravých prostriedkov (napríklad cigariet, alkoholu, kávy, prejedania sa a sladkostí), svoju pokožku tým zaťažíte ešte viac. Negatívne účinky stresu sa ukážu predovšetkým vtedy, keď napätie v tele zostane a nevie sa dostatočne rýchlo odbúrať z tela von.
Ako sa chrániť
Naplánujte si svoj deň tak, aby ste mali aj prestávky na relaxovanie a pohyb. Aj krátkych 15 minút uvoľneného prechádzania dokáže zázraky.
Neklaďte na seba veľké nároky a neodmietajte pomoc, ktorú vám chce niekto poskytnúť.
Napätia sa zbavujte pravidelným telesným pohybom (napríklad rannou gymnastikou, bicyklovaním, nordic walkingom). Zároveň tým podporíte aj prietok krvi a zásobovanie kože živinami.
Naučte sa metódy a cviky na uvoľnenie (napríklad autogénny tréning, dychové cvičenia, jogu), aby ste dosiahli vnútorný pokoj a rovnováhu. Aj kreativita (napr. spievanie, maľovanie) a fyzická práca (v záhradke) pôsobia na naše nervy ako balzam.
Pestujte si priateľstvá a známosti. Sociálny kontakt podporuje vnútorné uvoľnenie.
Aby bola vaša koža aj v zime hebká a jemná, okrem čistenia a krémovania dodržiavajte tri základné pravidlá: zachovávajte pokoj, dostatočne sa hýbte a naučte sa uvoľniť!
(Zdroj)